Alerjik Nezle

Saman nezlesi, alerjik nezle veya alerjik rinit olarak tanımladığımız sıkıntılı bir burun ve sinüs hastalığıdır. Son zamanlarda burun tıkanıklığı olan pek çok hastada değişen ölçülerde alerjik nezle bulguları görmekteyiz. Genellikle toz, polen ve akarlara karşı, burun içi örtüsünün (mukoza) verdiği yanıt nedeniyle meydana gelir. Alerjik yanıt nedeniyle burun akıntısı, tıkanıklığı, hapşırma, damak-geniz kaşıntısı ve gözlerde yaşarma gibi belirtilerle hasta bizlere başvurur. Günümüzde çevremizdeki bitki ve ağaçların çeşitliği, şehir ortamında maruz kalınan kirli hava ve besinlerdeki katkı maddelerinin varlığı nedeniyle, rutin endoskopik muayenede sıklıkla alerjik bulgulara rastladığımız olgular artmış gözükmektedir. Burun içerisinde anatomik sorunlar veya sinüzit ya da konka şişmesi varlığında alerjik nezlenin tıbbi tedaviyle düzelmesi güçleşir. Yaşı ne olursa olsun, hastanın alerjik nezlesi ve beraberindeki burun tıkanıklığının devam etmesi, alerjik astım veya bronşit gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Yıllarca anti-alerjik tedavi görmüş, astım tedavisi uygulanmış, çeşitli alerji aşıları uygulanmış pek çok hasta hala tedavi arayışı içerisindedir. Alerjik nezlenin tıbbi olarak yönetilemediği durumlarda altta yatan burun içi sorunların mekanik tedavisi, alerjik nezlenin sıkıntılı belirtilerinin ortadan kalkmasını veya en azından ilaç tedavisinin etkinliğini arttırarak hastalığın kontrol edilebilir hale gelmesini sağlar. Alerjik nezlede alt konkaların şişmiş olması, hastanın şikayetlerindeki önemli faktörlerden birisidir. İnatçı durumlarda alt konkaların küçültülmesi işlemi hastayı rahatlatır. Burada bilinmesi gereken burun içerisine yapılacak ameliyat ya da herhangi bir girişimin alerjiyi ortadan kaldırmayacağı, fakat alerjik belirtilerin sıkıntılarını azaltacağıdır.

İlgili linkler:

Deviasyon
Konka Şişmesi
Burun-Sinüs Polipleri
Alerjik Nezle
Burun damlası bağımlılığına sonAlerjik nezlede burun etlerinin endoskopik goruntusu
Alerjik nezlede burun etlerinin
endoskopik görüntüsü


Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.