Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 

Balon Sinoplasti

Son yıllarda ameliyatsız sinüzit tedavisi tanıtımı altında uygulanan Balonla Sinüzit Tedavisi aslında bir ameliyat tekniğidir.  Kansız Bıçaksız Sinüzit Ameliyatı olarak da tanıtılan bu teknik pek çok sinüzitli hastaya çekici gelmektedir. Ameliyatsız sinüzit tedavisi sadece ilaçlarla yapılır ve sinüzit hastalığının çoğu kez ilk tedavisi de ilaçlarla yapılır. Oysa ki balon uygulaması ameliyathanede yapılır, hastaya genel narkoz verilir, hasta bazı durumlarda radyasyon-ışın alır, kanlı-bıçaklı bir uygulama gerektirebilir ve maliyetlidir. Ayrıca balon ameliyatını kesin çözüm gibi tanımlamak da çok yanlıştır, tekrarlayan hastalarda Endoskopik Sinüs Cerrahisi gerekebilir. Bunlara ek olarak ameliyatsız ve son derece basitmiş gibi tanıtılan bu tekniğin, beyin içi ve göz küresi zedelenmesi gibi komplikasyonları da tıbbi yayınlarda bildirilmiştir. Balon sinoplasti ya da “balonla sinüs ameliyatı” olarak bilinen uygulamanın hekimlere tanıtımı, aynı kalp damarları tıkanmış olan hastalarda uygulanan anjioplastideki (anjio) gibi, sinüs kanallarının da balonla genişletilerek açılması şeklinde yapılmıştır. Ancak gözden kaçırılmamalıdır ki, sinüs kanalları, damar cidarı gibi yumuşak ve esnek değildir; ince-dar kemik-kıkırdak yapılardan oluşur ve her durumda genişletilemez, genişletilebilse bile hastalık sürecinin devam ettiği koşullarda yeniden daralır veya tıkanabilir. Bu durumda sinüzit hastalığının tekrarlayarak sürmesi bir kısırdöngü halinde devam eder. Özellikle kronik sinüzit sebeplerinin bulunduğu hastalarda sinüs kanallarının geçici olarak genişletilmesinden çok, kalıcı olarak açılması gerekmektedir ki, balon yöntemi bunu sağlayamaz.

Kulağa hoş gelen balon yöntemi, hastalara kansız bıçaksız, ameliyatsız, tamponsuz sinüzit ameliyatı olarak reklamlarla tanıtılmaktadır. Balon satan firmanın hazırlamış olduğu reklam filmlerinde balon rahatlıkla sinüs kanallarının içerisine sokulabilmekte ve şişirildiğinde iltihapla dolu bir sinüsün kolayca boşaldığı görülmektedir. Böylelikle tekniğin çok kolay ve işe yarar bir uygulama olduğu izlenimi verilmektedir. Oysa ki sinüs kanallarının bulunması çoğu kez bu kadar kolay değildir, ileri bir deneyimi gerektirir ve aslında çoğu kez sinüslerin içini iltihap değil şişmiş mukoza ve polip dokuları doldurmaktadır. Yani kanal genişlediğinde akıp çıkacak bir sinüzit birikimi söz konusu değildir. Balonla sinüzit tedavisi dünyada ve ülkemizde kullanılmış olmakla birlikte, sinüzit hastalığının günümüzdeki modern tedavilerinin dünyada ve ülkemizde öncülüğünü yapmakta olan uzmanların pek çoğu tarafından ilk seçenek olarak tercih edilmediğini vurgulamak gerekir. Başlangıçta balonun sinüs kanalındaki genişletilmesi rontgen ışını altında yapılmış, bu nedenle hem hekimler, hem de hastalar tarafından radyasyon açısından riskli bulunmuştur. Sonraları ışıklı bir kılavuz yardımıyla yapılan uygulamada bu risk ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Bu tekniğin gerçek uygulama alanı bize göre tüm sinüzit hastalarının muhtemelen 1%’i kadardır. Sinüzit hastalığının pek çok nedeni vardır ve bunlar tek başına veya bir kaçı birlikte aynı hastada görülebilir. Bu nedenle hasta sinüzit hastalığının çözümünün sadece tek başına balon uygulaması ile yapılabileceğini düşünmemelidir. Bu hem hastayı hem de hekimi sıkıntıya sokar. Bu hastaların çoğunda balon sinoplastiye ek olarak deviasyonun düzeltilmesi, konka küçültülmesi, konka büllosa açılması gibi uygulamalar da yapılmaktadır. Yani hastaya çoğu kez burun içi bıçaklı ameliyat teknikleri de uygulanmaktadır. Bu şekilde zaten kansız, bıçaksız, ameliyatsız bir sinüzit tedavisi uygulanmış olmamaktadır. Ayrıca sadece balon uygulaması yapılmış hastalarda sinüzit tekrarlamaları gelecekte yeni sinüs ameliyatlarını gerektirebilmektedir.

Balon sinoplasti her hastaya uygulanacak bir yöntem değildir. Bununla birlikte günümüzde bilimsel anlamda kullanılabilecek bir uygulama alanı da mevcuttur. Örneğin alın sinüslerinin (frontal sinüsler) tekrarlayan ye da düzeltici cerrahileri sırasında kullanımları gerekebilir. Bu da tüm sinüzitli hastaların pek azıdır. Ayrıca bilinmelidir ki, frontal sinüslerin ameliyatları rutin değildir (her olguda gerekmez) ve her yerde uygulanmaz. Ancak ne yazık ki balonla sinüzit tedavisi günümüzün artmış rekabet koşulları nedeniyle gerçekçi olmayan bir reklam unsuru olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde sinüzit ameliyatı gerektiren durumların çoğunda uygulanması gereken Endoskopik Sinüs Cerrahisi’dir. Bu konuda deneyimli ellerde yapılabilecek en uygun ve en az travmatik ameliyat şekli budur. Başarısı da diğer tekniklerden daha yüksektir. Endoskopik sinüs cerrahisi zaten kanlı ve bıçaklı klasik ameliyat tekniğinin yerini almış, ince ve konforlu bir ameliyattır. Hastaların çoğunda kanamasız, ağrısız sonlandırılır ve hastalar aynı gün taburcu edilebilirler.

Nişantaşı KBB Grubu olarak ilaçla tedavi olabilecek sinüzitli hastalarda balon uygulaması yapmamaktayız. İlaç tedavilerine cevap vermeyen hastalarımızda da başarısını daha yüksek bulduğumuz Endoskopik Sinüs Cerrahisini uygulamaktayız. Görüşümüz sinüzit tedavisinde en son ameliyat ve gerektiğinde en sınırlı ameliyat uygulamasıdır.Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.