Burun Estetiği Sinüzit Hastasını Nasıl Etkiler?

Her burunun yapısal ve görünüm olarak az ya da çok birbirine göre farklılıkları vardır. Bu farklılıklar dışarıdan kimine göre güzel bulunabilir, kimine göre de güzel bulunmayabilir. Ayrıca burun içerisinin endoskopik olarak görebildiğimiz yapısal-anatomik ve fonksiyonel farklılıkları da olabilir. Buradan çıkarılabilecek sonuç şudur: Burun, hastanın istediği her türlü estetik ameliyatı yapmaya uygun olmayabilir! Zira estetik açıdan çok güzel, ancak nefes ve koku alamayan “tıkalı” burunlar sonuç olarak karşımıza çıkabiliyor. Örneğin kemerli büyük bir burun düzeltilmek istendiğinde, kemer alındığında burun alçalacak ve çatısı kapatılmak istendiğinde de burun daralacaktır. Bu ameliyat polipli bir sinüzit hastasına yapıldığında, buruna giren hava akımı azalacağından, bu tipteki bir sinüzit hastalığının kontrolünde sorunlar oluşturabilecektir. Sinüzit hastalığına yol açan anatomik bozukluklar genellikle sinüs kanallarının birleşerek açıldıkları ortak alandadır (ostiomeatal ünite). Burundan alınan solunum havasının da buraya ulaşabilmesi sinüs işlevleri açısından çok önemlidir. Alçaltılarak daraltılmış bir burunda, beraberinde genellikle uygulanan konka küçültmesi müdahalesi bu sinüs bölgelerine havanın ulaştırılacağı şekilde yapılmamışsa, daha önceden olmadığı halde estetik ameliyat sonrasında ortaya çıkan sinüzit sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle burun ameliyatı ister estetik, ister fonksiyonel amaçlı olsun, ameliyat planının detaylı bir endoskopik değerlendirmeye göre yapılması günümüzde bir zorunluluktur. Endoskopik gözlemde sinüzite yol açabilecek bir sorun belirlenmişse çekilen sinüs tomografisi de planlamaya katkıda bulunur. Estetik ameliyatın sinüzit hastalığını olumsuz yönde etkileyeceği belirlenirse, estetik burun ameliyatından vazgeçilebilir veya, sinüs sorunları tamamen düzeltildikten sonraya ertelenebilir. Bu yüzden estetik ameliyat olmak isteyen her hasta mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına da görünmelidir. Nişantaşı KBB Grubu olarak hastalarımızın öncelikle burun işleyişinin önemine dikkat etmelerini öneriyoruz. Nefes alan burun güzel burundur. Estetik kaygıların burnun doğal işleyişinin üzerinde olmaması gerektiğini savunuyoruz. Eğer burun dış görünümündeki şekil bozukluğu burnun içerisinde de sorun yaratıyor ise, bu hastalarımıza burun estetik ameliyatları öneriyor ve uyguluyoruz. Eğer hastamızda yaptığımız endoskopik muayene sonucunda estetik ameliyatla birlikte sorununu arttırabilecek bir bulgu (örneğin bir sinüs-konka sorunu) saptamış isek, kendisini estetik ameliyattan vazgeçirmeye çalışıyoruz.

 Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.