Sinüzit

Yüzümüzde, burun boşluğumuz çevresinde yer alan boşluklara sinüs adı verilir. Sıradan bir nezle veya griple (üst solunum yolu infeksiyonları) birlikte sağlıklı kişilerde bile sinüzit gelişebilir. Bu durumda sinüsler iltihapla dolar, genellikle burun tıkanıklığı, alın ve yüz bölgesinde ağrı ile iltihabi burun-geniz akıntısı olur. Sinüzitlerin çoğu “Akut Sinüzit”tir ve tıbbi tedavi ile iyileştirilebilir. Ancak bazen altta yatan anatomik sorunlar, alerji veya başka durumların varlığı nedeniyle sinüs kanallarının tıkandığı durumlarda, tıbbi tedaviye rağmen kronikleşebilir (müzminleşebilir). Sinüzit hastalığı rutin endoskopik muayene ile tespit edilir. Kronikleşmiş sinüzitlerde tomografi (Paranazal Sinüs Tomografisi) gibi yardımcı görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Sinüzitin tedavisi çoğu hastada ilaçlarla yapılır. Klinik izlem, endoskopik değerlendirme ve tomografik değerlendirmeye göre sinüzit ameliyatı kararı alınır. Eğer bir hastada sinüzit ameliyatı gereği varsa bu işlem günümüzde Endoskopik Sinüs Cerrahisi yöntemiyle yapılmaktadır. Sinüzit ameliyatında cerrahi ekibin deneyimi ve teknik donanımı çok önemlidir. Nişantaşı KBB Grubu olarak bu konudaki ileri deneyimimizle sinüzitli hastalarımızın tanı ve tedavilerine katkılarımız sürmektedir.

 

Sinüzit Videosu

 Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.