Burun-Sinüs Polipleri (Polipli Sinüzit)

Nazal polipozis adı verilen burun içi mukozanın ileri derecede şişerek, üzüm salkımı benzeri görünüm aldığı durumda, sinüsler ve burun boşluğu değişen derecelerde tıkanır. Polipli sinüzit adı da verilen bu hastalıkta sinüs girişleri poliplerle kapandığında, hasta tekrarlayan sinüzit atakları geçirir. Polipler arttığında hastada koku kaybı da görülebilir. Bu hastalar, sinüzitte kullanılan antibiyotiklerden genellikle fayda görmezler. Bu hastalığın yaygınlığı ayrıntılı bir burun içi endoskopisi ile belirlenerek, diğer sinüzitlerden daha farklı ilaçlarla tedavi edilir ve bu hastalarda çoğu kez endoskopik sinüs cerrahisi ameliyatı gereklidir. Bu hastalık tek başına görülebildiği gibi, alerjik nezlesi olanlarda, mantar sinüziti olanlarda, bazı kalıtımsal mukoza hastalığı olanlarda ve çeşitli anatomik burun içi bozuklukları olanlarda da azımsanmayacak ölçüde birliktelik göstermektedir. Diğer bir deyişle burun işlevinin bozulmasına yol açan diğer hastalıklar da polipli sinüzite eğilim yaratabilmektedir. Bu hastalıkların da tedavisiyle birlikte, polipler temizlenirken çevre yapıların ve kalan sağlıklı mukozanın korunması, sonrasında burun işlevlerinin devamı için çok önemlidir. Nişantaşı KBB Grubu olarak polipli sinüzitlerin endoskopik sinüs cerrahisinde, polipleri kontrollü ve bütünüyle temizleyebilmemize yardımcı olan shaver adlı cihazı rutin olarak kullanmaktayız.

İlgili linkler:

Deviasyon
Konka Şişmesi
Burun-Sinüs Polipleri
Alerjik Nezle
Burun damlası bağımlılığına sonSinüs girişlerinin normal ve poliplerle kapanmış görüntüleri


Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.