Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 

Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler

Burun tıkanıklığının çözümünde bugüne kadar klasik başlıklar altında tarif edilen kemik eğriliği ameliyatı ve burun eti alınması/küçültülmesi gibi uygulamalar bilinmekteydi.  Ancak son yıllarda gelişmiş kliniklerde “burun tıkanıklığı cerrahisi” ayrıcalıklı bir şekilde ele alınmakta ve tedavi planı buna göre yapılmaktadır. Örneğin burun etlerinin (konkaların) şişmesine neden olmuş kronik bir sinüzit sorunu çözülmedikçe, burada aslında bir sonuç olan konka şişmesini düzeltmek, kalıcı bir tedavi sağlamayacaktır. Ya da buruna giren havanın fazlaca hissedilmesini sağlayan sinüs bölgesinin (ostiomeatal ünite) kapalı olduğu durumlarda kemik eğriliğini ve burun etlerini tedavi etmek tek başlarına yeterli olamayabilmektedir. Ayrıca alerjik nezle gibi durumlar varlığında, tek başına anatomik sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi burun tıkanıklığını çözmeyebilir.  Bu nedenle burun tıkanıklığını altta yatan sebebe göre daha ayrıntılı olarak ele almak gereklidir. Yani burun tıkanıklığının sebebi doğru konulmalıdır ki, yanlış bir hedefle uğraşılmaksızın başarılı tedavi sağlanabilsin. Bu amaçla klinik takibin yanında gelişmiş endoskopik değerlendirme ve gerektiğinde tomografi gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir. Burada hasta rahatlığını olumsuz bir şekilde etkilemeden yapabildiğimiz endoskopik muayene yöntemi bizim için vazgeçilmez bir tanı yöntemidir. Böylelikle bu yöntem yüksek başarı sağlamamıza yardımcı olmaktadır.

Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm

Burun tıkanıklığına yol açan konka (burun eti) şişmeleri çok sık rastlanılan bir durumdur. Bazı durumlarda bu koşul inatçı bir hale gelir ve ilaç tedavilerine yanıt vermez. Bu durumda KBB uzmanları tarafından burun etlerine yönelik yapılan uygulamalar temelde 2 çeşittir:

  • Konkaların çıkartılması. Bu yöntem geçmişte çok uygulanmış, fakat konka gibi burun içi işleyişine önemli katkı sağlayan bir organın kaybına yol açması nedeniyle yaygın olarak vazgeçilmiştir. Ayrıca bu ameliyat büyük tamponların kullanılmasını gerektirdiğinden hasta konforu için de sıkıntılıdır.
  • Konkaların küçültülmesi. Bu yöntem konkaların korunmasına rağmen şişmelerini önleyen bir yöntem olarak yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Konkaları büzüştüren yeni araçlar radyofrekans veya lazer dalgalarıyla çalışmaktadır. Nişantaşı KBB Grubu olarak 20 yılı aşkın deneyimlerimize göre, orta ve ileri konka şişmelerinde burun içi lazer uygulamasını öncelikle tercih etmekteyiz ve bu konudaki yüksek başarıyı görmekteyiz. Burun içi lazer uygulaması sayesinde, beraberinde hafif burun eğriliği (kemik-kıkırdak eğriliği) olan olgularda, deviasyon ameliyatına gerek duyulmadan, sadece konkaları küçülterek burun tıkanıklığını giderebilmek olanaklı hale gelmiştir. Lazerle konka küçültülmesi ameliyathane koşulları altında yapılmakla birlikte, tampon uygulaması ve hastanede kalmayı gerektirmeyen hasta rahatlığı ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir.Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.