Burun Tıkanıklığının Horlamadaki Rolü

Horlamanın oluşumu, solunum havasının dar bir yerden hızlanarak geçmesine ve gevşek dokuları titreştirmesine bağlıdır. Burun tıkanıklığı olanlarda da daralan hava yollarından geçen hava akımı hızlanır ve yumuşak damağı titreştirdiğinde gürültülü horlama oluşur. Horlamaların çoğu değişik ölçülerdeki ve çeşitli nedenlere bağlı burun tıkanıklıkları ile ilişkidir. Ancak horlama ayrıca yumuşak damak sarkmaları, gırtlak bölgesindeki sorunlar veya fazla kilo nedeniyle de olabilir. Bu durumlar burun tıkanıklığı ile birlikte olabilir. Böyle durumlarda tek başına kilo vermek veya yumuşak damak sarkmasını tedavi etmek horlamayı geçirmeyebilir. Aşamalı olarak tüm sorunları çözmek,  başta burun solunumunu yeniden hastaya kazandırmak, horlamasının yönetilmesinde daha etkin olabilir. Burun tıkanıklığının özellikle alt konka şişliğine bağlı olduğu horlama olgularında, konkaların lazerle küçültülmesi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca burun tıkanıklığının ortadan kaldırılması apne sendromlu hastalarımızda CPAP (basınçlı oksijen maske tedavisi) kullanımını da kolaylaştırmaktadır. Bu konuda daha ileri bilgi için “www.kulak-burun-bogaz.com/kbb_hastaliklari/horlama.php” (Horlama) sayfasına bakabilirsiniz.

 
Anasayfa
I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.