Çocuk Sinüzitinde Ne Zaman Ameliyat Gerekir?

Çocuk kronik sinüzitlerinin de çoğu ilaç tedavisiyle düzelebilir. Altta yatan neden endoskopik muayene ile doğru belirlenmişse, sinüzitin iyileşmesini güçleştiren örneğin bir alerjik nezle durumuna yönelik önlemler de alınırsa, tedavi başarısı yükselir. Ancak her şeye rağmen düzelmeyen, ciddi ve inatçı sinüziti olan az sayıdaki çocuklarda ameliyat gerekmektedir. Sinüzitin ameliyatla tedavisinden önce, burun boşluğunun arka bölümünde yer alan geniz etinin alınması gerekebilir. Geniz eti sinüsleri, burun işleyişini bozarak etkiler. Burun boşluğunun arka bölümünü kapatarak, burun tıkanıklığına yol açar ve sinüslerin havalanmasını engeller. Ayrıca yine sinüzitte görülen geniz/burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kötü kokulu nefes, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtilere yol açabilir. Geniz eti ve buna bağlı sorunların tedavisi sonrasında, çocuk sinüzitleri çoğu kez kendiliğinden veya kısa süreli ilaç tedavisiyle düzelebilmektedir.
Ancak ileri anatomik bozukluklara veya kalıtsal hastalıklara bağlı çok nadir durumlarda Endoskopik Sinüs Cerrahisi ile tedavi gerekebilir. Ancak bu ameliyat erişkinlerdekinden farklı olarak, çocuklarda uygulama için özel üretilmiş daha ince sinüs araçları ve daha ileri deneyim ile uzmanlaşma gerektirir.
Tekrar vurgulamak gerekirse, çocuk sinüzitlerinin tedavisi ilaçlarla yapılmalıdır. Burada belirli aralıklarda çocuğun endoskopik yolla izlenimi ile yüksek düzeyde başarı sağlanır. Çocuk sinüzitlerinde sinüzit ameliyatı kolayca karar verilecek bir ameliyat değildir. Çok nadiren uygulanmalı ve bu konuda doktor seçimine dikkat edilmelidir. Nişantaşı KBB Grubu olarak çocuk sinüzitlerindeki ileri deneyimimiz çocuklarda sinüzit ameliyatı kararının kolay kolay verilmemesi yönündedir. Çocuklarda bazı kalıtsal sinüzit hastalıkları, polipli sinüzitler, kistik fibrozis sinüzitleri ve bazı ileri anatomik bozukluklar gibi sık rastlanılmayan koşullarda sinüzit ameliyatı yapmaktayız. Endoskopik izlem altında uygulanacak tıbbi tedaviler ve eğer gerekiyorsa sadece geniz eti ameliyatı çocuk sinüzitlerini kontrol altına alabilmek için yeterli olmaktadır. Çocuklar büyüdükçe sinüs sorunları da azalmaktadır.

İlgili linkler:

Çocuk sinüzitlerine genel bakış
Çocuklarda akut sinüzit
Çocuklarda kronik sinüzit
Çocuklarda sinüzitin tanısı nasıl konulur?
Çocuk sinüzitinde ne zaman ameliyat gerekir?Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.