Çocuklarda Sinüzitin Tanısı Nasıl Konulur?

Olası tanıya götürebilecek şekilde hastalığı hakkında aileden bilgi alınır. Rutin muayene sırasında özel tasarlanmış çocuk endoskopları (pediatrik endoskoplar) kullanılarak sinüs kanalları ve geniz boşluğu ayrıntılı olarak gözlenebilir. Kronik sinüzite yol açabilecek anatomik bir bozukluk belirlenmişse, bunun yaygınlığını ve sinüslerin durumunu değerlendirebilmek amacıyla nadiren “Bilgisayarlı Tomografi” istenebilir. Bunun dışında sinüzitin yol açabileceği diğer ikincil sorunlar da detaylı KBB muayenesi sırasında belirlenir. Çünkü sinüzit burun tıkanıklığı ve iltihabi geniz akıntılarına nedeniyle, orta kulak iltihabı, işitme azlığı, geniz eti büyümesi, boğaz infeksiyonları, ses kısıklığı ve hatta astım ve bronşit gibi alt solunum problemlerine yol açabiliyor. Nişantaşı KBB Grubu’nda tüm çocuk hastalar endoskopik olarak muayene edilmektedirler. Bu muayene çocuklarda da çok rahat bir şekilde uygulanabilmekte ve yüksek oranda başka bir tetkike ihtiyaç duymaksızın doğru tanı için yeterli olmaktadır.

İlgili linkler:

Çocuk sinüzitlerine genel bakış
Çocuklarda akut sinüzit
Çocuklarda kronik sinüzit
Çocuklarda sinüzitin tanısı nasıl konulur?
Çocuk sinüzitinde ne zaman ameliyat gerekir?Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.