Deviasyon

Halk arasında “burun eğriliği” veya “kemik eğriliği” adlarıyla bilinir. Burun boşluğunu ortadan ikiye bölen kıkırdak-kemik yapıdaki bölümün (septum) eğri olmasıdır. Doğum sırasında veya çocukluk döneminde kemik-kıkırdak yapının büyümesi sırasında oluşabilir. Herhangi bir dönemde buruna alınan darbeler nedeniyle de eğrilik oluşabilir. Bazen burun kırılmaları mevcut deviasyonu ve tıkanıklığı arttırabilir. Eğrilikler her zaman dış görünümden fark edilemeyebilir. Burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran hastada yapılan rutin endoskopik muayene ile deviasyonun ciddiyeti belirlenir. Aslında burun eğriliklerinin büyük bölümü ameliyat gerektirecek boyutta değildir. Yani her deviasyona ameliyat gerekmez. Ameliyat gerektirecek boyuttaki kemik eğrilikleri septoplasti denilen yöntemle düzeltilir. Bu ameliyatın en önemli özelliği burun içi kemik-kıkırdak yapılarının bütünüyle çıkartılması yerine, çoklukla düzeltilmesi esasına dayanmasıdır. Aksi takdirde burundan “bir avuç kemik-kıkırdak çıkartılması”, burun içi yapıların kaybedilmiş olması demektir. Böyle durumlarda burun işlevlerinde aksamalar olması ve belirtilerin tekrar geri dönmesi olasıdır. Sık karşılaştığımız bir durum da hastada hafif bir deviasyon eğriliği olmasına karşın alt konkaların şişliği nedeniyle hastada burun tıkanıklığı olmasıdır. Bu durumda sadece deviasyon ameliyatı yapılırsa hastanın burun tıkanıklığı geçmeyecektir. Bu hastaların ayırıcı tanısı özellikle burun içinin endoskopik muayenesi ile yapılabilir. Nişantaşı KBB Grubu’nda tüm hastalar ayrıntılı burun içi muayenesinden geçirilmektedirler.

İlgili linkler:

Deviasyon
Konka Şişmesi
Burun-Sinüs Polipleri
Alerjik Nezle
Burun damlası bağımlılığına son


Kemik egikliklerine degisik ornekler
 
 Burun kemiği eğikliklerine   (deviasyon) değişik örnekler

 

 


Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.