Diş Sorunları İle Sinüzit İlişkisi

Burun boşluğumuzun çevresindeki yüz bölgemizde sinüs boşlukları yer alır. Bu sinüslerden özellikle maksiller sinüsler olarak adlandırdığımız yanak sinüsleri, konumları nedeniyle üst çene dişleri ile yakın komşuluktadırlar. Bu bölgedeki dişlerden bazılarının kökleri yanak sinüsünün içine girmiş olabilir.  Normalde bu durum herhangi bir soruna neden olmayabilir ancak bu dişlerin iltihaplandığı durumlarda veya diş çekimi sonrasında sinüzit oluşmasına sebep olabilirler. Kökü yanak sinüsünün içerisinde olan bir diş çekildiğinde, sinüs boşluğu ağız içerisindeki kirli ortama açılmış olacaktır. “Oroantral fistül” olarak adlandırdığımız bu durumda ağızdaki bakteriler sinüs içerisine giderler ve sinüzite yol açarlar. Bu açıklık hemen fark edildiğinde genellikle diş çekimi sonrasında diş hekimi tarafından kapatılabilir. Ancak tekrarladığı durumlarda veya sinüzite yol açıldığında ya da açıklığın farkedilemediği durumlarda, sinüzitin de tedavisi ile beraber bu açıklıkların da ağız içinden onarımı ile kapatılması gereklidir. Ancak böylelikle sinüzit tedavisi tam olarak başarılmış olur.
Diş implantı (Dental implant) uygulaması yapılacak hastaların müdahale öncesinde çekilen filmlerinde, implant planlanan bölgede sinüs sorunlarına rastlanabilir. Bu durumda da yine önce sinüzit tedavi edilmelidir. Bunun dışında bazı implant uygulamaları sonrasında implant uygulaması sırasında yanak sinüsü içerisine kaçan dolgu maddeleri veya implantın kendisi sinüzite yol açabilir. Bu durumda yabancı maddeler çıkartıldıktan sonra sinüzitin gerekli tedavisi yapılır. Dental implantın çıkartılmak zorunda kalındığı durumlarda da “oroantral fistül” gelişebilir. Bu gibi durumlarda diş hekimleri ve kulak burun boğaz hekimleri hastayı birlikte takip ederler.

 

 Dis cekimi sonrasi agizn icerisinden sinus icerisine infeksiyon yayilabilir
  Diş çekimi sonrası agızın içerisinden   sinüs içerisine infeksiyon yayilabilir

 Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.