Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 

Endoskopik Sinüs Muayenesi

Sinüzit Tedavisinde Başarı için Endoskopik Doğru Teşhis Zorunludur!

Endoskopik muayene ve ameliyatlar pek çok branşta günümüzde geliştirilmiş ve yaygınlaşmıştır. Ancak, endoskopik teknikler, özellikle kulak burun boğaz alanında uzun yıllardan beri gizli ve karanlıkta kalmış anatomik bölgelerin değerlendirilmesinde ve hastalıklarının tedavilerinde vazgeçilmez olmuşlardır. Burun içinin endoskopik olarak muayene edilmesi ile sinüzit ve diğer burun içi hastalıkları doğru bir şekilde saptanabilir; ancak böylelikle hastalık tedavisinin başarısı yükselebilir.
Sinüzit hastalığında uygulanması gereken tedavinin seçilmesi ve hastalığın tıbbi tedaviye yanıtının değerlendirilmesi endoskopik takip ile yapılabilir. Sinüzit hastalığı eğer kronikleşmişse klinik takip ve endoskopik muayenenin verdiği bulgular ışığında ameliyat kararı alınabilir. Alın, yanak ve göz arası sinüslerin tümü ortak bir bölgeye (ostiomeatal ünite) açılır ve bu bölge rutin endoskopik burun muayenesi sırasında görebildiğimiz bir bölgedir. Bu amaçla çocuklarda da kullanılabilen 2,7 mm çaplı çocuk endoskopları bu bölgeye girebilmemize olanak sağlar. Sinüzit hastalığına neden olan ostiomeatal alandaki tıkanıklıklar veya iltihabi koşullar doğrudan endoskopik muayenede görülebilir. Ayrıca sinüs sorunlarına yol açabilen anatomik eğrilikler, mukoza şişmeleri, polipler, burun eti şişmeleri veya alerjik durumların bu bölgeye olan etkileri de değerlendirilebilir.
Sinüzit hastalarında, hastalığın ameliyat sonrası da düzenli olarak takip edilmesi ve yönetilmesi gereklidir. Yapılan ameliyat sonrasında sinüslerin işleyişlerini kazanmaları yine endoskopik muayene ile gözlemlenebilir. Bazı durumlarda sinüslerin temizlenmesine yardımcı olabilecek uygulamalar yine endoskopik olarak yapılır ve iyileşmeyi hızlandırabilecek tıbbi tedavilerin seçilmesine yardımcı olur.
Nişantaşı KBB Grubu kendi alanında videoendoskopik muayene yöntemlerini İstanbul’da ilk uygulayan merkezlerden birisidir.Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.