Gözyaşı Kanalı Tıkanıklıkları Endoskopik TedavisiGoz yasi kanali burun icerisine acilir

Göz yaşı normal şartlarda gözyaşı kanalı vasıtasıyla burun içerisine akar. Ağladığımızda, duygulandığımızda ya da çeşitli hastalıklarda fazla göz yaşı dışarıya akar. Ancak gözyaşı kanalı tıkandığında ya da işlev yapmadığında göz sürekli yaşarmaya başlar ve bu durum hastayı çok rahatsız eder. Tıkanıklığa bağlı bazen iltihabi durumlar da gelişebilir. Göz yaşı kanalının (lakrimal kanal) veya kesesinin (lakrimal kese) işlevinin aksadığı bu durumlara lakrimal kanal darlığı (stenozu) veya dakriosistit (göz yaşı kesesi iltihabı) denir. Tıbbi tedavinin fayda etmediği durumlarda göz yaşı kanalı ve kesesi burun içerisine açılarak tedavi edilmeye çalışılır. Bu operasyonu genellikle göz hekimleri dışarıdan, yani burunun yan kenarından kesi yaparak açık ameliyatla gerçekleştirirler. Bu durumda yüzde bir ameliyat izi çoğunlukla kalır. Kulak burun boğaz uzmanları ise bu ameliyatı burun içerisinden endoskopik yolla yaparak yüzde herhangi bir iz bırakmaksızın ve hasta rahatlılığı çok yüksek bir şekilde sonlandırırlar. Bu ameliyatların ideal bir şekilde yapılması için göz hekimi ile KBB hekiminin birlikte çalışması en uygunudur. Günümüzde bu ameliyatlar yüksek başarıyla uygulanabilmektedir. Endoskopik müdahalenin diğer bir avantajı, olası diğer burun içi hastalıklardan eş zamanlı haberdar olunmasını ve gerektiğinde bunların da tedavi edilmesini sağlayabilmesidir. Bu şekilde gözyaşı kanalının sonradan tıkanmasına neden olabilecek sorunlar da ortadan kaldırılabilir. Nişantaşı KBB Grubu’nda dakriosistorinostomi dediğimiz bu ameliyat, Holmium:Yag laser kullanarak tamamen burun içerisinden, kesisiz ve tamponsuz bir şekilde yapılmaktadır. Kliniğimiz bu teknikle de ilk ve öncülerdendir.

 Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.