Konka Şişmesi

Genellikle “burun eti”, “burun eti şişmesi” veya tıbbi adıyla “konka şişmesi”, burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan dokuların burnu tıkayacak ölçüde büyümüş olması demektir. Burun tıkanıklığına burun eğriliklerinden daha sık neden olan bu durumda hasta yatar pozisyonda daha fazla tıkanır. Konka olarak adlandırdığımız burun etleri aslında normalde de şişip-büzüşerek buruna giren havayı düzenler. Bu sayede burundan alınan hava ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Böylelikle alınan havanın alt solunum yollarına uygun hale getirilmesinde önemli bir görev üstlenilmiş olur. Konka şişmesine neden olan durumlar arasında sigara kullanımı, alerjik nezle, deviasyon, sinüs sorunları ve sinüzitler, hormonal sebepler ve burun damlası bağımlılığı sayılabilir. Bu durumların tümü rutin endoskopik muayene ile belirlenebilir. Burun tıkanıklığına yol açan konka şişmelerinin bazılarında burun yıkama ve altta yatan nedene yönelik eklenen tıbbi tedavilerle küçülme sağlanabilir. Ancak tıbbi tedaviye yanıt alınamadığında veya endoskopik değerlendirmede, altta yatan diğer sorunların varlığında bu yapıların endoskopik müdahale ile tedavi edilmesi gerekebilir. Konkaların ameliyatla tamamının alınması, burun dokularının eksilmesine ve burun işlevlerinde azalmaya yol açacağından, günümüzde konkaların bütünüyle çıkartıldığı klasik ameliyatlar yerine artık “konka küçültülmesi” dediğimiz daha fizyolojik yöntem tercih edilmektedir. Endoskopik konka küçültülmesi radyofrekans ya da lazer yöntemi kullanılarak yapılabilir. Radyofrekans yönteminin en önemli dezavantajı tekrarlayan uygulamalar gerektirebilmesidir. Nişantaşı KBB Grubu olarak özellikle orta ve büyük konka şişmelerinde ilk seçeneğimiz lazerdir. Nişantaşı KBB Grubu ülkemizde burun tıkanıklıklarının tedavisinde lazer kullanan en deneyimli kuruluştur.

İlgili linkler:

Deviasyon
Konka Şişmesi
Burun-Sinüs Polipleri
Alerjik Nezle
Burun damlası bağımlılığına son


  Normal konka (üst resim)
  Sigara_kullanımına bağlı
  bozulmuş konka (orta resim)
  Alerjiye bağlı şişmiş konka
  (alt resim)

 


Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.