Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 

Sinüslerin Anatomisi ve İşleyişleri Burnumuzun cevresinde yer alan sinus bosluklari ince kanallarla temizlenirler

Burun boşluğu veya sinüs boşlukları adlandırıldıklarının aksine, yalnızca bir “boşluk” değildirler. Burun içerisindeki tüm anatomik yapılar ve bunları yüzeyini kaplayan ince “mukoza” örtüsü ile burun, en az bir akciğer veya böbrek kadar önemli bir organımızdır. Burundan nefesle alınan hava, akciğerlere ulaşmadan önce burun içerisinde ısıtılır, nemlendirilir ve temizlenir. Burnumuzun bu temizleme ve iklimi yumuşatma etkisi, akciğerlerimiz ve genel sağlığımız için çok önemlidir. Burun orta bölümünde bulunan, kemik eğrilikleriyle bilinen septum (ayırıcı) isimli kıkırdak-kemik yapı burun boşluğunu iki parçaya ayırır. Halk arasında “burun etleri” diye bilinen ve burun boşluklarının yan taraflarında bulunan alt konkalar, bu görevleri yerine getiren oluşumlardır. Tüm sinüsler burun boşluğunun yan duvarında bulunan ince bir mesafeye açılırlar ki, günümüzdeki sinüzit ameliyatlarında temizlenip genişletilen ince mesafeler de buralardır.
Burun içerisinde üretilen ve mukus adı verilen salgı, tutucu özelliği sayesinde, burundan solunum yoluyla alınan toz veya her türlü zerreciği yakalar. Mikroskobik büyütmede hareketli bir halıya benzeyen burun içi dokusu (mukoza), üzerindeki mukusu adeta bir koşu bandı gibi burun ucundan geniz bölgemize doğru, içindeki zerreciklerle birlikte taşır ve yutkunduğumuzda da sindirim sistemi yoluyla temizlenme sağlanır. Bu işlevin amacı buruna giren zararlı bir maddeyi 15 dakika kadar bir sürede burundan temizleyebilmektir. Burada günlük üretilen mukus salgısı yani normal geniz akıntısı miktarı yaklaşık 1 litredir. Miktar bu kadar fazla olmasına karşın sağlıklı bir birey bu salgı akışının farkında olmaz. Ancak bu mekanizmada herhangi bir aksama olursa, bu durumu “geniz akıntısı” olarak algılıyoruz.
Son yıllarda sinüslerin ve burnumuzun işleyişi ile ilgili çok önemli bilgiler elde edilmiştir. Sinüslerin içlerinin temizlenmesi de aynı temizleme mekanizması sayesinde olur. Sinüs içerisindeki salgılar ince doğal kanallarla burun içerisine doğru temizlenirler.
Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.