Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 

Sinüzit Ameliyatında Neden Seçici Davranmak Zorundasınız?

Sinüzit hastalığının, hasta ameliyat olsa bile tekrarladığına dair yaygın bir inanış vardır. Bunun sebebi aslında 20 yıl kadar önce uygulanan eski tip sinüzit ameliyatlarıdır. Bununla birlikte endoskopik sinüs cerrahisi dediğimiz yeni ameliyatlardan sonra da bu söylence azalmış olmakla beraber devam etmektedir. Endoskopik sinüzit ameliyatlarının gelişmesiyle beraber tüm dünyada yeni bir ameliyat tekniğinin coşkusu ile çok yaygın ve hatta her hastaya yapılan cerrahiler başlatılmış, adeta endoskopik sinüs cerrahisi mucizevi bir çözüm olarak reklamlarda tanıtılmıştır.  Oysaki endoskopik sinüs cerrahisi, iyi seçilmiş hastalarda ve konuda uzmanlık üstü çalışan deneyimli ellerde yapıldığında yüksek başarıya sahiptir. Ayrıca polipli sinüzitlerde (nazal polipozis), astmalı ve alerjik hastalarda, hastanın başarı şansı büyük ölçüde yapılacak ilk sinüzit ameliyatının etkinliğine bağlıdır. Burada sadece ameliyat tedavisi değil fakat hasta hekim ilişkisinin sürdürülme zorunluluğu ve uygun tıbbi tedavi desteği de başarı için gerekmektedir.
Sinüzit hastalığı kesinlikle tek tip bir hastalık değildir. Basit bir hastalık da değildir. Çok faktörlü olabilecek ve her bir faktör için değişik tedavi uygulamalarını gerektirebilecek bir hastalıktır. Bu yüzden sinüziti basit bir hastalık gibi görüp, kolay ve basit gibi reklamı yapılan yöntemlerle çözmeye kalkışmamak gereklidir. Kronik sinüzit hastası, ancak bilimsel ve sistematik süreçlerle en yüksek başarıyı elde edebilir.
Günümüzdeki sinüzit ameliyatı için en seçkin yöntem olan Endoskopik Sinüs Cerrahisi özellikle tekrarlayan basit sinüzitlerde çok başarılıdır. Ancak tedavi arayışı içerisinde olan hastaların çoğunda sinüzit daha karmaşık sebeplere bağlıdır ve özellikle bu hastalarda başarılı olmak için bu konuda ileri deneyime sahip olmak gereklidir. Polipli sinüzitler, alerjik sinüzitler, astım ve göğüs hastalığı ile birlikte olan sinüzitler, çocuk sinüzitleri, kalıtsal sinüzitler ve kafatasındaki derin yerleşimli sinüslerin hastalıkları (sfenoid sinüzit, arka etmoid sinüzit) çok özel kabul edilmesi gereken sinüzitlerdir. Özellikle bu hastalarda her sinüzitte uygulanabilecek basit gibi gözüken veya reklamlarda öyle tanıtılan tekniklerin yeterli olmadığı kabul edilmektedir. Başarının eskiden beri nispeten düşük kabul edildiği bu grup sinüzitlerde bile, eğer hastanın ilk ameliyatı endoskopik sinüs cerrahisinin ileri deneyimlerine uygun yapılmışsa, günümüzde geçmiştekiyle kıyaslanmayacak kadar başarılı olmaktadır.
Nişantaşı KBB Grubu 1992 yılından beri sinüzit hastalığının ileri tanı ve tedavisindeki yoğun çalışmalarıyla tanınmaktadır. Grubun hastalarının çoğunu kronik sinüzit, alerjik-astmatik-sinüzitler, sık tekrarlayan sinüzitler, tıbbi tedavi ile yeterli sonuç alınamamış sinüzitler, daha önce sinüzit ameliyatı geçirmiş hastalar, inatçı burun tıkanıklığı ile kendini gösteren burun-sinüs sorunları gibi nispeten daha komplike hastalar oluşturmaktadır.
Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.