Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 

Sinüzit ile Birlikte Görülebilen Hastalıklar (Komplikasyonlar)

Sinüsler konumları nedeniyle bazı hayati organlara komşuluk gösterirler. Bu nedenle sinüs hastalıklarının doğrudan veya dolaylı olarak çevrelerindeki diğer bölgeleri etkilemeleri olanaklıdır.  Bunun dışında burun ve sinüslerin solunum yollarımızın ilk giriş bölgeleri olmaları nedeniyle, buraların hastalıkları ayrıca geniz, kulak, boğaz, gırtlak ve alt solunum yolları hastalıklarına da yol açabilmektedir.
Sinüslerden geniz ve boğaza inen iltihabi akıntılar bu bölgelerde infeksiyona neden olarak boğazda yanma, batma ve yutma güçlüğü gibi belirtileri olan geniz infeksiyonu, farenjit ve bademcik iltihabına yol açabilirler. Bununla birlikte gırtlak ve nefes borusuna inen akıntılar öksürük ve ses kısıklığı ile birlikte görülen larenjit veya trakeite (nefes borusu iltihabı) dönüşebilirler. Ayrıca nefes borusundan bronşlar ve akciğerlere inen akıntılar alt solunum yolu hastalıklarına zemin hazırlayabilirler. Kronik sinüzit ve akciğer hastalığı bir oranda birlikte bulunur ve eğer sinüzit atakları tedavi edilmezse, akciğer hastalığı da şiddetlenir.
Sinüzitin yol açabileceği komplikasyonlar arasında en sık gördüğümüz orta kulak iltihabıdır. Bu duruma sinüslerden boşalan ve geniz bölgesine giden iltihabi akıntılar orta kulak iltihabına da yol açabilir.
Oldukça önemli diğer bir komplikasyon sinüzitteki iltihabın aradaki ince kemikler arasından göz boşluklarına sızmasıdır. Bu durum basit göz kapağı şişmesinden, körlüğe dahi yol açabilecek, değişen derecelerde sorunlara neden olabilir. Bu tip göz içi komplikasyonlar genellikle sinüslerin boşalmasını engelleyen, kronikleşme olasılığı bulunan anatomik bozuklukları olanlarda görülürler.
Özellikle alın sinüsleri ve göz arası sinüsler ince kemik levhalarıyla beyin zarı ve beyin ile yakın komşuluktadırlar. Bu nedenle ileri durumlarda menenjit, ensefalit (beyin iltihabı) veya beyin absesi gibi durumlar oldukça nadir olmalarına karşın hayatı tehdit eder derecede ciddi durumlar oluşturabilirler. Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.