Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 


Sinüzit Tedavisinde Yenilikler

Sinüzit hastalığı belirti ve bulgularına göre günümüzde 4 şekilde ele alınır. Akut sinüzit, belirtilerin 1 ay kadar sürdüğü; subakut sinüzit ise belirtilerin 2 aya kadar sürdüğü duruma denir. Hastalık eğer 2 aydan daha fazla sürüyorsa bu duruma kronik sinüzit diyoruz. Hastada bir sene içerisinde en az 3 akut sinüzit atağı yaşıyorsa, bu duruma da tekrarlayan sinüzit diyoruz.
Sinüzit hastalığının tanısında günümüzde en değerli yöntem, bizim de hastalarımızı gördüğümüzde rutin olarak uyguladığımız endoskopik muayenedir. İyi yapılmış bir burun içi endoskopisi tedavinin şeklini belirlemek için esastır. Doğru belirlenmiş tedavinin başarısı da çok yüksektir. Bu yüzden kliniğimizdeki yüksek başarıyı, hastalarımıza uyguladığımız endoskopik muayene ve izlemeye de borçluyuz. Endoskopik muayene pek çok hastada daha başka tetkik gerektirmeyecek kadar ayrıntılı bilgi vermektedir. Kliniğimizde ameliyat kararı alınan hastalar dışında, tomografi gibi tetkiklere başvurulmamaktadır.
Günümüzde sinüzitin birincil tedavisi ilaçlarla yapılır. Hastaya uygun seçilmiş antibiyotikler ve beraberinde burun açıcı tedavi ile akut sinüzitler çoğu kez başarıyla tedavi edilebilir. Alerjik nezle gibi ek bir koşul varsa, bu durum da göz önüne alınır. Uygun belirlenmiş ve veya tekrarlanmış ilaç tedavilerine yanıt alınamıyorsa, ancak bu durumda sinüzit ameliyatı düşünülür.
Dünya ile neredeyse aynı zamanda başladığımız, 20 yılı aşkın bir süreden beri, sinüslerin işleyişleri üzerine elde edilen önemli bilgilere göre güncel tedavi şekilleri uygulamaktayız. Bu sayede artık geniş ameliyatlar yerine, Endoskopik Sinüs Cerrahisi ile sadece doğal sinüs kanallarının genişletildiği, ince ve birkaç milimetre ile sınırlı teknik girişimler uygulanmaktadır. Böylelikle sinüzit tedavisinde yüksek başarı sağlanmakla birlikte, sinüs yapıları da korunmuş olduklarından, işlev kaybı olmamaktadır.
Son yıllarda “navigasyon sistemi” veya “anatomik yön gösterme yöntemi” adı verilen, ileri endoskopik cerrahiye destek olabilecek bir görüntüleme yöntemini de gerekli durumlarda kullanmaktayız.
Burun içi ve sinüs cerrahilerinden sonra uygulanan burun içi tamponları, hastaların en huzursuz olduğu konudur. Günümüzde kullandığımız tamponlar geçmişte kullanılanlardan çok farklıdır. Günümüzün tamponları burun içerisinden hava geçişine izin veren, tek parça, süngerimsi yapıda ve burun içerisine yapışmayan özelliktedirler.  Ayrıca günümüzün Endoskopik Sinüs Cerrahisi tekniklerini, deneyimli bir şekilde uygulanması halinde hastaların bir kısmında tampon kullanma gereği kalmamaktadır. Nişantaşı KBB Grubu olarak sinüs ameliyatlarının en az yarısında tampon kullanmamaktayız; ya da burun içini doldurmayan, sadece sinüs girişlerine yerleştirdiğimiz küçük tamponlar kullanmaktayız. Lazerle yaptığımız konka ameliyatlarında ise hiç tampon kullanmamaktayız.Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.