Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 


Sinüzite Yol Açan Hastalıklar

Sinüzitler sıklıkla basit bir nezle veya gribi takiben olurlar. Bu tip sinüzitlerin çoğu (akut sinüzit) herhangi bir insanda senede 1-2 defa olabilir ve genellikle tıbbi tedaviyle düzelirler. Bu tip sinüzitlerde nezle ve grip nedeniyle burun içerisinde oluşan akıntı ve ödem (şişme) sinüslerin havalanması ve temizlenmesinde aksama olur. Sinüs boşluklarının içerisindeki birikintiler mikroplarla iltihaba dönüştüğünde sinüzit hastalığı gelişmiş olur.
Çok sık tekrarlayan veya tıbbi tedaviyle geçmeyen kronikleşmiş sinüzitlerde sinüslerin boşalmasını engelleyen, havalanmasını bozan başka hastalıkların araştırılması gerekir. Kronik sinüzitlere neden olan hastalıkların başında burun içi anatomik bozukluklar gelir. Sinüs kanallarının yapısal darlıkları dışında, burun eğrilikleri (septum deviasyonu, orta konka büllosa ve alt konka hipertrofisi (konka şişmesi/burun eti) sinüslerde havalanma bozukluğuna neden olabilirler. Anatomik bozukluklar dışında alerjik nezle (alerjik rinit), sigara kullanımı veya diğer kimyasal maddelerle temas, hormonal sebepler ve bazen fizyolojik olarak da burun dokularının yani mukozanın şişmesi, işlevsel özelliklerinin bozulması sinüzite eğilim yaratabilir. Nazal polipozis adı verilen burun içi mukozanın ileri derecede şişerek, üzüm salkımı benzeri görünüm aldığı durumda ise sinüsler ve burun boşluğu değişen derecelerde tıkanır; bu duruma ayrıca polipli sinüzit adı da verilir.
Burun mukozasının işlevinde bazen genetik, moleküler bozukluklar olabilir. Burun ve sinüslerin temizlenmesinde görev alan mukosiliyer sistemin çalışmadığı bu tip hastalıklarda da kronikleşen sinüzitler görülebilir. Genel olarak “siliyer diskinezi” olarak adlandırılan bu tip hastalıklar arasında Kartagener sendromu ve Kistik fibrozis sayılabilir. Bu tip hastalıkları olanlar genellikle çocukluk dönemlerinden itibaren, sinüzite ek olarak kulak ve akciğer sorunları nedeniyle de defalarca uzun süreli tedavi almış olurlar.

Sinüzit sebebi olarak mantarlar

Sinüzit hastalığına yol açan nedenler arasında mantarlar da bulunabilir. Halk arasında pek bilinmese de sinüzit hastalığının nedeni veya sonucu olarak mantarlarla azımsanmayacak düzeyde karşılaşmaktayız. Ortadoğu, Kuzey Afrika veya tropik bölgelerde yaşayan ya da buralara sıkça seyahat eden hastalarda biraz daha sıklıkla görülen mantar sinüzitleri, antibiyotiklerle tedavi edilemezler. Tekrarlayan antibiyotik kullanımları bakterilere etki ederler; mantarlara antibiyotikler etkili olmazlar. Mantar sinüzitlerinden, ilaç tedavisine yanıt alınamadığında veya endoskopik muayenede özellikli yoğun, pıhtılı salgı özelliği görüldüğünde ya da tomografide mantar topakları görülerek şüphelenilir. Mantar içeriği ile dolu sinüsler mutlaka boşaltılmalı ve sinüs içerisinde tekrar oluşmayacak biçimde sinüs kanalları genişletilmelidir. Bu müdahale için en etkili yöntem yine Endoskopik Sinüs Cerrahisidir.

 Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.