Sinüzit Tedavisi

Sinüzitin İlaçla Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sinüzitin çoğu koşulda ilk tedavisi ilaçlarla yapılır. Akut sinüzitin tedavisi daima ilaçlarla yapılır. Basit tekrarlayan sinüzitlerin ilk tedavisinde de ilk seçenek olarak ilaçları kullanmak uygundur. Günümüzde sinüslere iyi geçen antibiyotikler mevcuttur, antibiyotik kullanımı on günden az olmamalıdır, ancak bazen antibiyotik kullanımı dört haftayı bulabilir. Beraberinde sinüslere etki eden ve mukozayı büzüştüren dekonjestan dediğimiz ilaçlar tedaviye eklenebilir. Bazı burun spreyleri ve yıkama yöntemleri akıntıların uzaklaştırılması ve belirtilerin azaltılması için kullanılabilir. Ancak tüm bu ilaçlar endoskopik muayenede belirlenen sinüzit hastalığının durumuna ve hastanın kendisine uygun olacak şekilde seçilir. Diğer bir deyişle her sinüzit hastalığının ilaçla tedavisi aynı olmayabilir. Sinüzitin ilaçla tedavisi çoğu kez başarılı olur. Ancak sinüs kanallarının kapanmış olduğu endoskopik muayenede saptanmışsa, polipli sinüzitlerde, bazı kalıtsal sinüzitlerde veya çok sık tekrarlayan müzminleşmiş (kronik sinüzit) sinüzitlerde ilaç tedavisi yegane tedavi yöntemi olmayabilir. Bu durumda endoskopik sinüzit ameliyatı gerekli olabilir.

İlgili linkler:

Sinüzitin Ameliyatla Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güvenli Sinüzit Ameliyatı Nasıl Olur? Akut sinüzitte sinüs  kanallarından iltahap  gelişi(endoskopik  görünüm)

 


Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.