Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 Sinüzitte Doğal Tedavi

Sinüsler ve burun işlevleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sağlıklı bir burun için nelere dikkat edilmesi konusu daha rahat anlaşılabilir. Bu nedenle en doğal sinüzit tedavisi burun işleyişine zarar vermeyecek, aksine buna yardımcı olabilecek koşulları sağlamaktır.

Sigara ve Sinüzit
Sigara içilmemesi çok önemlidir. Sigara burun ve sinüsleri temizleyen mekanizmayı doğrudan bozar. Temizleme sistemi bozulduktan sonra zararlı maddeler burun içerisinde daha uzun süre kalarak burun etlerinin (konkaların) şişmesine ve mukozanın bozulmasına neden olur. Bu duruma alerjik belirtiler eklenebilir. Tıkanıklık artar, sinüs işlevlerinde de bozulmaya yol açabilir. Sigara kesildikten bir süre sonra burun işlevleri düzelmeye başlar.

Sıvı alımı ve Sinüzit
Bol sıvı alınması burun işlevlerini arttırır. Kuruluğu önler, burun içerisindeki nemli ortamın devamlılığını sağlar. Ayrıca burun ve sinüslerin içindeki temizleme mekanizmasının daha rahat çalışmasını sağlar. Burun içi salgıların yoğunlaşmasını önleyerek, akışkanlıklarını arttırır ve temizlenmeyi kolaylaştırır.

Klima ve Sinüzit
Sinüzitli hastalar ve/veya alerjik nezleli hastalar klimalı ortama girdiklerinde, yani ani ısı ve nem değişimine maruz kaldıklarında, hasta olmayan bireylere oranla daha fazla burun tıkanıklığı, burun akıntısı veya gözlerde yanma ve kaşıntı gibi belirtiler gösterirler. İnsan sağlığı için sıcaklığın 20-25ºC ve nemin yüzde 45-60 olması idealdir. Bu değerleri sağlayabilmek için veya konforlu bir ortam için klimanın yazın 20-21°C, kış aylarında ise 27-28 °C olarak ayarlanması uygundur. Günümüzde klimasız bir hayat düşünülemez. Bununla birlikte özellikle burun, sinüs ve akciğer hastaları çok uzun süre klimalı ortamda kalmamalı ve klima bakımlarını ihmal etmemelidir.

Buhar uygulaması ve Sinüzit
Nemlendirici buhar ve mentol içeren bazı uygulamalar, burun mukozasını geçici olarak rahatlatırlar ve sinüslerin temizlenmesini kolaylaştırırlar. Ancak uzun vadede kalıcı bir yarar sağlamazlar.

Bitkisel ilaçlar ve Sinüzit
Genellikle bu tür ürünler belirtisel bir rahatlama hissi sağlayabilirler, ancak bunun dışında özellikle anatomik bozukluk nedeniyle kanalları mekanik olarak tıkanmış sinüzit hastalarında fayda sağlayamazlar. Nişantaşı KBB Grubu olarak hastalara, sinüzit hastalığının bilimsel yollarla, doğru önerilerle tedavi edilme yolunu tercih etmelerini önermekteyiz.

Burun-Sinüs Yıkama

Burnumuzun solunum yoluyla giren yabancı maddeleri, tozları, mikropları ve alerjenleri tutmaya ve temizleye yönelik bir mekanizması vardır. Mikroskobik büyütmede hareketli bir halıya benzeyen burun içi dokusu (mukoza) alerjenleri yakalar ve 15 dakika kadar bir sürede geniz bölgemize taşıyarak yutkunma yoluyla temizlenmelerini sağlar. Bu temizleme alerji, burun eti (konka) şişmesi, sinüzit ve burun eğriliği dahil pek çok nedene bağlı olarak bozulabilir. Bu şekilde bozulan burun işleyişi nedeniyle, mevcut sorunlar artar, sinüzite eğilim artar, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu aşamada verilen tıbbi tedavilerin amacı burundaki ödemi ve şişmeleri azaltmak, burnu açmak ve böylelikle temizleme mekanizmasını tekrar devreye sokmaktır. Bu yapılabildiğinde burun işleyişini yeniden sağlayabilir.
Burnun kendi temizleme mekanizması kendisini toparlayana kadar, burnun mekanik olarak yıkanması iyileşmeyi hızlandırır. Burun yıkama sayesinde mikroplar, tozlar ve polenler burun boşluğundan uzaklaştırıldığında, burundaki şişmeler azalır, akıntı ve birikintiler temizlenir. Burun yıkama solüsyonları hekimin anlatacağı şekilde ve düzenli olarak kullanıldıklarında burnun sağlığına geri kavuşmasında oldukça faydalıdırlar.

 Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.