Sinüzitte Güncel


Sinüzitte kullanılan güncel araçlar

Sinüzit hastalığının tanı ve tedavisinde kullanılmak üzere, tıbbi teknolojiye paralel olarak, her yıl pek çok yeni araç ve cihaz üretilmektedir. Burada esas amaç hastanın daha konforlu ve riski düşük bir tedavi alabilmesi için hekime destek sunmak olmalıdır. Teknolojinin gelişmesi ve bunların tıbbi sahalarda kullanılması elbette çok önemlidir. Ancak hastalar bunların hangilerinin kendilerinde kullanılacaklarına, hangilerinin kendileri için en iyi olduğuna karar veremezler ve bilemezler. Bu seçimi sinüzit veya burun tıkanıklığı hastalığının endoskopik takibine göre ancak ilgili uzmanlar yapabilir; hasta için hangi teknolojinin kullanılacağına karar verebilir. Son yıllarda geliştirilen değişik açılı endoskoplar ve sinüzit için üretilmiş ince araçlar, klasik bistürinin yerine kullanılan araçlar (shaver gibi), güvenli cerrahi için geliştirilmiş bilgisayarlı sistemler (navigasyon gibi), alt konka cerrahilerinde kullanılan lazer ve radyofrekans sistemleri bu konudaki gelişmelerdir. Nişantaşı KBB Grubu olarak sinüzit hastalığının tedavisinde yeni çıkmış tüm araçları yakından izlemekteyiz. Yaygın ve bilimsel kabul görmüş tüm araçların uygulanmasında da öncü çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Shaver
Bu aracın kullanımı tüm dünyada çok yaygınlaşmıştır. Endoskopik Sinüs Cerrahisi sırasında, özellikle polipli sinüzit hastalığında olmak üzere tüm sinüzit ameliyatlarında temiz bir çalışma alanı sağlar. Ameliyat süresini kısaltır ve narkoz alımını azaltır. Endoskopik çalışma sırasında hastalıklı dokuları ortamdan uzaklaştırmamıza yardımcı olur. Sinüs kanalları genişletilirken daha hassas çalışılmasını ve bu bölgeleri ince ince şekillendirilmesini kolaylaştırır. Burnun işlevsel dokusu olan mukozanın da korunması sayesinde büyük tampon gereksinimi ortadan kalkar ve daha kısa sürede iyileşme sağlanır. Nişantaşı KBB Grubu olarak sinüzit cerrahisinde rutin olarak tercih ettiğimiz bir araçtır.

Navigasyon
Navigasyon sistemi veya bilinen diğer adıyla Navigasyon Yöntemi, ileri endoskopik cerrahiye destek olabilecek bir görüntüleme yöntemidir. Navigasyon yöntemi, özellikle burun içerisinden ulaşılabilecek, kafa içi kitle ve tümörlerin endoskopik yaklaşımla çıkartılmasında kullanılır. Ameliyat sırasında anatomik komşulukların 3 boyutlu olarak algılanmasını sağlayan bu teknoloji, hekime güvenli bir çalışma olanağı sağlar. Ancak navigasyon yönteminin rutin endoskopik sinüs cerrahisinde kullanılmasına gerek yoktur. Çünkü sinüzit tedavisi için uygulanan endoskopik sinüs cerrahisinin kendisi tek başına güvenli bir yöntemdir. Rutin bir endoskopik sinüs cerrahisinde navigasyon yönteminin kullanılması ameliyat süresini ve ameliyat maliyetini arttırmaktadır. Nişantaşı KBB Grubu olarak, ileri komplike sinüzit olgularımızda, bazı düzeltme cerrahilerinde ve özellikle ön kafa tabanı tümörlerinin endoskopik olarak çıkartılmasında Navigasyon Yöntemini kullanıyoruz.

Sinüzit Sebebi Araştırmaları

Mayo Klinikte yapılan ve Graz Üniversite kliniğince de desteklenen bir çalışmada; hastalığa burun ve sinüs içerisindeki salgılarda bulunan mantarlara karşı vücudun bağışık sisteminde rol oynayan eozinofil denilen akyuvarlardan açığa çıkan maddelerin sinüs mukozasına zarar vermesinin yol açtığı ileri sürülmekte. Bu çalışmaya göre mantarlar dokuda değil burun ve sinüs içerisindeki salgılarda yerleştiği için uygulanacak ilaçların burun içerisinden yerel olarak verilmesi uygun gözükmekte ve alınan ilk sonuçlar genel olarak olumlu bulunmakta. Mayo Klinik uzmanları bir mantar ilacı olan Amfoterisin B çözeltisini bu maksatla kullanmaktalar. Bununla birlikte sinüzit oluşumunda çok değişik sebeplerin bulunduğu bilindiğinden ayırıcı tanının iyi yapılması gerekmekte. Özellikle sık tekrarlayan, alerjik eğilim gösteren, polipli ve ameliyattan sonra tekrarlamış sinüzitlerde bu yerel tedavi şeklinin uygulanması mevcut tıbbi tedavilerle beraber önemli bir gelişme olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte bu konuda henüz yaygın bir kabul sağlanmış değildir ve ortak çalışmalar sürdürülmektedir. Kliniğimizde bu konudaki çalışmalar uygulamada dikkate alınmakta ve konunun izlenimi sürdürülmektedir.

 


Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.