Burun Tıkanıklığında Yeni Tedaviler
-Lazerle Burun Tıkanıklığına Çözüm
 

 

 

Tekrarlayan Sinüzit Ameliyatı Neden Önemlidir?

Bazı hastaların ikinci kez, hatta üçüncü-dördüncü kez sinüzit ameliyatı geçirmek zorunda kaldıkları yaygın bilinen bir konudur. Bunun sebeplerinden birisi sinüzite yol açan hastalıklardan bazılarının tekrarlama eğilimi taşımasıdır. Nazal polipozis veya polipli sinüzit adı verilen hastalıkta poliplerin tekrarlaması her zaman olasıdır. Ancak ilk ameliyatı iyi yapılmış ve kontrollerine düzenli gelen hastalarda tekrarlayan ameliyatlara daha az başvurulmakta, veya sonraki ameliyat gereksinimi seneler sonrasına bırakılabilmektedir. Bu nedenle polipli sinüzitli hastalarda yapılacak ilk endoskopik sinüs cerrahisi çok önemlidir. Tekrarlanan sinüzit ameliyatı da çok önemlidir, çünkü ilk ameliyatta sinüslerle ilgili anatomik yapılar değişmiş olabilir ve hastanın sinüsleri ile komşu olan göz ve kafa içi yapıları zedelenme riski altındadır. Bu yüzden bu hastaların deneyimli ve olanaklı merkezlere başvurmaları önem kazanmaktadır. Düzeltme cerrahisi olarak tanımlayabileceğimiz bazı tekrarlanan sinüzit ameliyatları, Nişantaşı KBB Grubu’nun üzerinde yoğun olarak çalıştığı ve ileri deneyim sahibi olduğu konulardan birisidir.
Burun içi yapıların yerinde olduğu, nirengi noktaları bulunan bir polipli sinüzit ameliyatında, polipli dokular özelleşmiş polip traşlayan shaver adı verilen enstrümanla temizlenir. Bu enstrümanlar geride kalan mukozayı koruyabilmek için hassas olarak çalışabilmemize ve bu şekilde burun-sinüslerin işlevlerini daha çabuk kazanmalarına yardımcı olur. Bu nedenle polipli sinüzit tekrarlasa da burun içi yapıları koruyarak yapılan sınırlı müdahalelerle hastalık kontrol altında tutulabilmektedir.
Sinüzit hastalığının ameliyat sonrası tekrarladığı diğer bir koşul, önceki ameliyatın sinüslerin doğal boşalma kanalları üzerinden yapılmadığı durumlardır. Bu durumlarda sinüslerden çıkan salgı yeniden sinüs içerisine geri dönmekte ve sinüs bir türlü temizlenememektedir. Bu şekilde salgı kısırdöngüsü nedeniyle sinüzit hastalıkları tekrarlamış veya önceki haline göre yakınmaları artmış azımsanmayacak bir hasta grubuyla karşılaşmaktayız. Bu hastalarda yaptığımız basit bir düzeltme ameliyatında sinüsün doğal kanalı ile sonradan açılmış olan mesafeyi birleştirilerek, sinüsün tek bir yerden boşalması sağlanır, salgı kısırdöngüsü kırılmış olur ve sinüs işlevleri düzelmeye başlar. Ancak bu hastalar geçirmiş oldukları ilk ameliyattan fayda görmedikleri veya daha kötü duruma gelmiş olmaları nedeniyle ne yazık ki sorunlarının çözülemeyeceğini düşünerek tedavi arayışlarından vazgeçmektedirler. Oysa bu tip hastalarda tekrarlanacak endoskopik sinüs müdahalesi ile sinüzit kliniğinde belirgin düzelme sağlanabilmektedir.

 Anasayfa I Hakkımızda | Burun-Sinüs Hastalıkları | Sinüzit Tedavisi | Sinüzitte Güncel | Genel Bilgiler | İletişim | Site Haritası

Bu site içeriğinin kopyalanması ve yeniden dağıtılması yasalara göre yasaklanmıştır.
Tıp bilimi değişimlere açıktır ve bu site içeriğindeki bilgilerden dolayı uygulamada KBB Nişantaşı Grubu sorumlu olamaz.

© Copyright 2009 KBB Nişantaşı Grubu. Tüm Hakları Saklıdır.